Kde sa vzalo legendární pruhované námořnické tričko ?

Oblíbené pruhované námořnické tričko je 160 roků starý modní produkt. Jeho původ a historie však sahá mnohem dál. Pruhované trička jako identifikační prvek začali nosit bretaňští námořní obchodníci z historické provincie v západní Francii. Zanedlouho tento identifikační prvek převzalo francouzské námořnictvo, poprvé bylo masově vyrobeno v roce 1820 za účelem zvýšení bezpečnosti francouzských námořníků, pro případ lepšího hledání v mořských vlnách, kdyby se dostali přes

Bretaňští námořníci

Bretaňští námořníci

palubu. Dodnes se proto nazývá Bretan Tee.

Původní podoba měla 21 pruhů, každý pruh představoval velké Napoleonovo vítězství. Ve formě blízké dnešnímu námořnickému tričku ho ve Francii zákonem stanovili jako uniformou námořnictva a stal se tak jednoznačným rozlišovacím prvkem. Od roku 1840 se stal oficiální součástí anglické námořnické uniformy.

Civilní cestu mimo námořnické posádky zahájila roku 1846 britská královna Viktorie, když oblékala námořnickou uniformu svému čtyř ročnímu synovi Albertovi Edwardovi jako akt podpory stavovské hrdosti při plavbě na královské jachtě. Proužky se ihned stali trendem a rodiče začali oblékat do proužkovaných triček nejenom své děti.

 

Coco Chanel

Coco Chanel

V roce 1917 módní návrhářka Coco Chanel po návštěvě francouzského pobřeží inspirovala a za krátký čas představila novou módní vlnu svojí námořnickou kolekcí. Kontraverzní myšlenka povýšit oficiální uniformu na módní styl pro veřejnost zažila velký úspěch a posedlost námořnickou módou se od dvacátých a třicátých rocích 20. století stala od symbolu protiburžoázních postojů mládeže postupně běžnou módou pro volný čas. Použití tradičního pracovního dělnického oděvu jako prvek dámské módy neslo v sobě projev rebelství a pocitu svobody.

U nás užíváme výraz „ruské námořnické tričko“, přesto ruské námořnictvo si ho osvojilo až začátkem devatenáctého století a hrdě ho používali i ruské pobřežní hlídky v druhé světové válce. Námořnické trička zažilo brzy mnohé další trendové znovuzrození pod rukami velkých dizajnérských jmen. Rádi se v něm před fotografy a kamerami předváděli ikony jako Marilyn Monroe, Pablo Picasso, Brigitte Bardot, Andyho Warhol, Jean-Paul Gaultier, Audrey Hepburn…

Dnes je synonymem pro elegantní pařížský styl a najdeme ho v kolekcích předních módních domů, jako Balmain, Gucci, Givenchy a Jean Paul Gaultier. Jedním z vrcholných úspěchů zažilo tričko v hlavní úloze v Hollywoodském trháku The Wild One (1953). Lee Marvin jako drsný sok Marlona Brandona působí v pruhovaném tričku ještě nebezpečněji a surověji.

Dlouhá pouť trička s modrými pruhy se nese napříč celým dvacátým století a podle všeho je stále v dobré kondici.

Námořnická trička najdete zde.

Převzato z blog.tricka.sk